آموزش ترمیم رنگ پریدگی بدنه خودرو و آفتاب سوختگی رنگ خودرو
video
بارگزاری تبلیغات...
تصویر قبل بارگزاری
Up next

آموزش تشخیص و عیب یابی ماشین ظرفشویی

لغو

آموزش ترمیم رنگ پریدگی بدنه خودرو و آفتاب سوختگی رنگ خودرو

چگونه از رنگ پریدگی بدنه خودرو جلوگیری کنیم؟

سلامت بدنه خودرو مهمترین ویژگی ظاهری یک خودروی خوب است. اما اگر واقعا به محافظت از رنگ بدنه خودرو خود اهمیت میدهید باید هر چه سریع‌تر برای خودرو خود یک روکش بدنه تهیه کنید. بخصوص برای وقت‌هایی که خودروتان را در فضای باز و زیر نور مستقیم خورشید قرار میدهید.

اگر هنوز روکش بدنه ندارید بهتر است حتما خودرو را در جایی که سایه است پارک کنید تا در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد. اما در هر حال باید خودرو را از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار دور کنید. بنابراین اگر زیاد پیش می‌آید که خودرو خود را در فضای باز پارک کنید حتما به فکر تهیه روکش برای خودرو خود باشید.

اما نکته دیگری که می‌تواند از رنگ پریدگی بدنه خودرو شما جلوگیری کند شستن خودرو است. شما باید در هر حال خودرو خود را به کارواش ببرید که بدنه آن را به خوبی شسته و آن را براق کند. برای کارواش بردن خودروتان منتظر زمانی نباشید که خودرو شما به بدترین شکل ممکن کثیف و آلوده شده است. بهتر است زمان مشخصی برای شستشوی مکرر خودرو داشته باشید تا از آسیب دیدن رنگ بدنه آن جلوگیری کنید.

اما اگر برای جلوگیری کردن از رنگ پریدگی خودرو دیر شده باشد چه باید کرد؟ در ادامه به شما راهکارهایی برای ترمیم رنگ پریدگی بدنه خودرو ارائه می‌دهیم که می‌تواند کمک کند بدنه خودرو خود را تا حد زیادی به شکل اول خود بازگردانید.

راهکارهایی برای ترمیم رنگ پریدگی بدنه

در شرایطی که مراقبت‌های لازم را از خودرو خود نکرده‌اید و حالا با رنگ پریدگی بدنه خودرو مواجه شده‌اید می‌توانید از روش زیر برای ترمیم رنگ بدنه خودرو استفاده کنید.

 1. خودرو را بشویید- اولین قدم این است که بدنه خودرو را به خوبی بشویید. باید از هرگونه آلودگی که در این مدت روی بدنه خودرو باقی مانده خلاص شوید. این آلودگی فقط شامل گرد و خاک نمی‌شود، بدنه خودرو شما آلودگی‌های دیگری را نیز در خود دارد که شاید به چشم نبینید، همانند چربی، اثر انگشت، برخورد حشرات ریز به بدنه خودرو ، لکه‌های قطرات باران و بسیاری موارد دیگر که شاید به چشم دیده نشوند. هرچند تمامی این موارد با شستشوی خودرو توسط کارواش به خوبی برطرف می‌شود. بنابراین اگر فکر می‌کنید از بین بردن تمام این آلودگی‌ها توسط خودتان کار سختی است، ابتدا خودرو خود را به کارواش ببرید تا به خوبی شسته شود.

اما اگر خودتان تصمیم دارید خودرو را بشویید می‌توانید از مایع ظرفشویی برای این کار استفاده کنید. مایع ظرفشویی برای از بین بردن چربی‌ها و آلودگی‌های اینچنینی تولید شده است و می‌تواند کمک بسیاری به شما کند. برای اینکه مطمئن شوید خودروتان به خوبی تمیز شده، بهتر است شستشو را در دو مرحله انجام دهید.

 1. اجسام آلوده سطح بدنه خودرو را تمیز کنید– شاید فکر کنید با شستن خودرو از همه آلودگی‌های بدنه آن خلاص شده‌اید. اما اینطور نیست. اجسام آلوده با شستشوی بدنه از بین نمی‌روند. بخصوص اگر شستشو را خودتان انجام داده باشید. این اجسام آلوده چه هستند؟

اجسام آلوده به آلودگی‌هایی گفته می‌شود که از منابع مختلف به روی سطح خودرو می‌چسبند. این آلودگی‌ها اغلب قابل رویت نیستند و با یک شستشوی ساده از بین نمی‌روند. اما در هر حال برای اینکه رنگ پریدگی بدنه خودرو را از بین ببرید و آن را همانند روز اول براق کنید نیاز است تا این نوع آلودگی‌ها نیز از سطح بدنه خودرو پاک شود. برای این کار یک دستکش پلاستیکی یکبار مصرف دست کنید. سپس دستتان را به آرامی روی سطح خودرو بکشید. با این کار متوجه برآمدگی‌های ریز و آلودگی‌های سطحی که با چشم دیده نمی‌شوند خواهید شد. حالا که این آلودگی‌های سطح بدنه خودرو را پیدا کرده‌اید نوبت به استفاده از پاک کننده آن‌ها می‌رسد که با نام Detailing Clay شناخته شده هستند.

Detailing Clay یکی از بهترین اختراعات در صنعت مراقبت و تمیزکردن خودرو است که در اواخر سال‌های ۱۹۸۰ در ژاپن اختراع شد. این ماده یک تمیزکننده رنگ خودرواست که طوری طراحی شده که به خوبی و بدون اینکه هیچ آسیبی به رنگ بدنه خودرو بزند، آلودگی‌های سطح خودرورا که با شستن از بین نمی‌روند را پاک می‌کند. نکته‌ای که وجود دارد این است که این کار با پولیش کردن خودرو فرق دارد و معمولا قبل از مرحله پولیش کردن بدنه خودرو انجام می‌گیرد.

 1. رنگ بدنه خودرو را ترمیم کنید- در این مرحله باید روی بدنه خودروتان به دنبال آسیب دیدگی رنگ یا خط و خش بگردید. اگر این آسیب کم باشد می‌توانید با مواد ترکیبی که در هر فروشگاه لوازم خودروی یافت می‌شود نسبت به ترمیم این خط و خش‌ها اقدام کنید.
 2. خودرو خود را برق بیندازید- برای برق انداختن به بدنه خودرو باید از پولیش خودرو استفاده کنید. از پولیش دوکاره استفاده کنید که نتیجه بهتری بگیرید.
 3. از محافظ رنگ استفاده کنید- تا به این مرحله، احتمالا رنگ بدنه خودرو شما بهبود پیدا کرده و براق‌تر شده است. اما برای اینکه بخواهید مطمئن شوید که به همین شکل باقی می‌ماند باید از ماده‌ای به نام محافظ یا سیلانت رنگ استفاده کنید. این ماده می‌تواند از رنگ بدنه خودرو شما برای ماه‌ها محافظت کند. به زبان ساده‌تر شاید بتوان گفت محافظ رنگ بدنه خودرو همانند یک کرم ضد آفتاب عمل می‌کند و شدت اشعه خورشید را هنگامی که به بدنه خودرو می‌تابد می‌گیرد. این عمل موجب می‌شود دیرتر با رنگ پریدگی بدنه خودرو مواجه شوید. هرچند با رعایت نکاتی که گفته شد تا حدود زیادی می‌توانید از رنگ پریدگی بدنه خودرو جلوگیری کنید و اصلا به این مرحله نرسید.

ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو

مرحله بعد از رنگ پریدگی خودرو زمانیست که خودروی شما دچار آفتاب سوختگی رنگ بدنه شده است. درست است نور خورشید می‌تواند صدمات بسیار زیادی به رنگ بدنه خودروی شما بزند اما راهکارهایی نیز برای ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو وجود دارد. برای این کار باید ابتدا به فکر تهیه چند وسیله باشید:

 • رابینگ کامپاند (یا پولیش سخت)
 • بافر یا دستگاه پولیش
 • دستمال میکروفیبر

مراحل ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو

 • ابتدا بهتر است این کار را در یک روز گرم انجام دهید. برخی دمای حداقل ۵۰ درجه را پیشنهاد می‌کنند چرا که کار با پولیش سخت در هوای گرم‌تر راحت‌تر خواهد بود. این نوع پولیش خیلی سریع خشک و سخت می‌شود بنابراین ممکن است سرعت انجام کار را از شما بگیرد.

بسیار مهم است که ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو  را به دور از آفتاب و در فضای بسته همانند پارکینگ انجام دهید.

 • مقدار کمی رابینگ کامپاند (یا پولیش سخت) را روی دستگاه پولیش بزنید. پیش از اینکه بافر یا دستگاه پولیش را روشن کنید آن را کمی به آرامی روی ناحیه‌ای که دچار آفتاب سوختگی شده بکشید تا رابینگ کامپاند به اندازه یکسان به روی بدنه خودرو کشیده شود.
 • حالا نوبت به روشن کردن دستگاه پولیش است. آن را به آرامی روی نواحی که رنگ آن دچار سوختگی شده بکشید. این کار را آرام انجام دهید و سعی کنید هر بار به اندازه یکسان به روی بدنه بکشید.
 • خودرو را بشویید. پس از اینکه کل بدنه خودرو را با پولیش و رابینگ کامپاند پولیش کردید باید آن را با آب بشویید و با یک دستمال خشک و تمیز خشک کنید. الان بهترین زمان است که ببینید آیا تمام نقاط روی بدنه خودرویتان توسط رابینگ کامپاند پوشش داده شده است یا خیر. اگر جایی از بدنه خودرو باقی مانده بود که هنوز دچار آفتاب سوختگی بود دوباره دستگاه را روشن کنید و مراحل قبل را تکرار کنید.
 • در مرحله آخر از واکس خودرو استفاده کنید. واکس یا پولیش را به طور یکسان به روی بدنه خودرو بزنید تا از رابینگ کامپاند محافظت کرده و بدنه خودروی شما را همانند روز اولش براق کند.

در نهایت بهتر است پیش از اینکه چنین اتفاقی در آینده برای خودروی شما بیفتد حتما خودرویتان را در سایه پارک کنید یا از روکش برای جلوگیری از رنگ پریدگی و آفتاب سوختگی استفاده کنید. همچنین شستن خودرو نیز از جمله کارهاییست که می‌تواند از بروز چنین مشکلاتی برای خودرویتان جلوگیری کند.

نتیجه گیری

محافظت از رنگ بدنه خودرو از جمله کارهاییست که بسیاری از صاحبان خودرو به آن توجهی نمی‌کنند. اما این مساله بسیار مهم است و نباید بگذارید خودروی شما به حدی کثیف و آلوده شود که این آلودگی موجب رنگ پریدگی بدنه خودرو یا آسیب دیدن رنگ بدنه شود. راهکارهایی برای جلوگیری از این کار به شما ارائه کردیم که از آن‌ها می‌توان به کارواش بردن خودرو به طور مداوم اشاره کرد. استفاده از روکش نیز برای جلوگیری از گرد و خاک و آفتاب سوختگی خودرو مناسب است.

اما اگر متوجه شدید بدنه خودرو شما دچار رنگ پریدگی و آسیب شده است می‌توانید با راهکار ارائه شده خیلی سریع ن